خداحافظی با بانک ANZ بعد از 16 ماه و دو پروژه

دیروز آخرین روز پروژه‌ام در بانک ANZ بود. باورم نمی‌شود که 16 ماه گذشت!

انگار همین دیروز بود که وارد ساختمان زیبا و تازه تاسیس مرکز ANZ در داکلندز ملبورن شدم. این ساختمان برنده چندین جایزه معماری و محیط ریست شده است.

عکس‌های بیشتر از این ساختمان زیبا را می‌توانید اینجا ببینید.

 در مدت این 16 ماه در دو پروژه همکاری کردم. خوشبختانه هر دو به موقع تحویل داده شد. البته افتخار آن متعلق به کل تیم مشاور و کارفرما است نه شخص بنده! خلاصه‌ای درباره‌ی این دو پروژه:

1- پروژه بازخور لحظه‌ای مشتریان (Real-time Customer Feedback یا RTCF)

هدف پروژه RTCF که یکسال زمان بُرد، طراحی و راه‌اندازی سیستم بازخور لحطه‌ای از متقاضیان وام‌ بود. 

علت تعریف این پروژه، عقب افتادن ANZ از دیگر بانک‌ها در فروش وام‌های مختلف بود. در استرالیا -بر خلاف ایران - بانک‌ها برای ارائه وام‌ با هم رقابت شدیدی دارند. آمارهای بازار نشان می‌داد که ANZ در این زمینه از رقبای خود عقب افتاده است. به همین دلیل یک برنامه یا Programme در بانک تعریف شد تا نرخ مشتریان وام‌ها را افزایش دهند. یکی از پروژه‌های این برنامه، دریافت بازخور لحظه‌ای از متقاضیان وام‌ برای بازطراحی و بهبود فرآیند ارائه وام بود. این پروژه مستلزم این بود که هر روز اطلاعات متقاضیان از بیش از 10 پایگاه داده گردآوری شده و پس از یک تحلیل پیچیده، تعدادی از متقاضیان برای دعوت به بازخور انتخاب شوند و همان روز برای متقاضیان دعوتنامه از طریق ایمیل و موبایل ارسال شود.

ANZ بر اساس باخورهای دریافت شده، تغییرات و بهبودهای زیادی را در فرآیند تقاضای وام خود انجام داد به نحوی که نرخ فروش وام به نحو چشم‌گیری افزایش پیدا کرد و اکنون دیگر واحدهای بانک متقاضی راه‌اندازی سیستم بازخور لحطه‌ای مشتریان هستند. حتا چند روز پیش در خبرها خواندم که ANZ به عنوان وام دهنده برتر استرالیا نیز انتخاب شد.

 

2- پروژه Foreign Account Tax Compliance Act یا FATCA

هدف پروزه FATCA مطابقت عملیات بانکی ANZ با قانونی که اخیراً در سنای آمریکا تصویب شده است بود، و دولت استرالیا طی موافقت‌نامه‌ای که با دولت آمریکا امضاء کرده است، موظف است که این قانون را رعایت کند. در غیراینصورت از فهرست بانک‌های موردتائید آمریکا خط خواهد خورد!

اما قانون FATCA جیست؟ مطابق این قانون، کلیه بانک‌های خارح از آمریکا، موظف هست اطلاعات گردش مالی شهروندان آمریکا را به اداره مالیات آمریکا یا IRS اعلام نمایند. جالب است بدانید که خود بانک‌ها بایستی این پروژه را تامین مالی کنند و آمریکا فقط دستورش را صادر کرده است! هزینه این قانون برای آمریکا تاکنون از منفعت این پروژه بیشتر بوده اما دولت آمریکا معتقد است که مهم در اینجا شفافیت تبادل مالی شهروندان آمریکا با بانک‌های خارج از آمریکاست و نه گرفتن مالیات بیشتر! راست و دروغ‌اش با خودشان.

اطلاعات بیشتر درباره FATCA

در این پروژه ما بایستی اطلاعات مشتریانی که شهروند آمریکا قلمداد می‌شوند را از بیش از 50 سیستم مختلف بانکی استخراج می‌کردیم و اطلاعات الزامی را مطابق فرمت IRS آماده می‌کردیم، من فقط در فاز نخست این پروژه همکاری کردم اما دو یا سه فاز دیگر از پروژه در آینده انجام خواهد شد.

اگر عمر و فرصتی بود درباره‌ی تجربیات منحصربفرد این دو پروزه (تا جایی که مجاز باشم) بیشتر خواهم نوشت.

 

استراحت بین دو نیمه (دو پروژه)

امروز برگشته‌ام دفتر اوکتون و مشتاقانه منتظر پروژه بعدی‌ام هستم. استراحت بین دو پروژه برای مشاوران امری واحب و ضروری است ;-) اما با صجبتی که امروز با مدیرم داشتم، به نظر می‌رسد این استراحت به زودی به پایان خواهد رسید - در واقع تا پایان همین هفته. جالب است اینجا مدیران خوشحال‌تر می‌شوند که مشاور را در دفتر مرکزی نبیند. اصطلاحاً مشاور خوب پیش کارفرماست!

با تجدید احترام
حقیقت ثابت

/ 0 نظر / 86 بازدید